A charlotte torta még a 18. századi viktoriánus időkbe nyúlik vissza, bár akkor száraz kenyérrel rakták ki a tortaformát, szóval mondjuk ki, elég sokat fejlődött ez azóta. :D Nagyon sok variációja van, ezt a receptet is többféleképp meg tudjátok csinálni, de a lényeg hogy mindegyik nagyon könnyű, és ha ezt csinálod egy vendégségbe, vagy bárhol tuti tátani fogja mindenki a száját. :)
RECEPT
Hozzávalók:
A piskótatekercshez:
♥ 4 tojás
♥ 80 g cukor
♥ 80 g liszt
♥ 1 tk sütőpor
A piskótakarikához:
♥ 4 tojás
♥ 80 g cukor
♥ 80 g liszt
♥ 1 tk sütőpor
A krémhez:
♥ 100 g túró
♥ 175 g joghurt
♥ 250 g mascarpone
♥ 150 g porcukor
♥ 150 ml tejszín
♥ 1 citrom héja és leve
♥ 4 db lapzselatin
♥ 100 g eper, apróra vágva
A díszítéshez, összeállításhoz:
♥ porcukor
♥ 150 g eper
♥ 5 ek eperlekvár (mikróban melegítsük fel, akkor könnyebb lesz kenni)
Elkészítés:
1. Először elkészítjük a piskótatekercset és a piskótakarikát. Ezeknek a menete ugyan az, nyilván annyi a különbség, hogy a karikát tortakarikában sütjük. :D A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját fehéredésig (ez csak annyit jelent hogy a színe kicsit világosabb lesz és sűrűbb is lesz az egész) keverjük a cukor felével. Ezután tiszta habverővel (!!) kezdjük el felverni a fehérjét, fokozatosan adva hozzá a cukor másik felét. addig keverjük, ameddig kis csúcsokat tudunk húzni belőle a robotgéppel, aminek a vége lekonyul. :D Ez azért fontos, mert ha túlkeverjük akkor felfújódik a torta először, de aztán kipukkadnak a kis buborékok, és összeesik az egész.
2. A sárgájához keverjünk egy kis fehérjét, majd az összes sárgáját keverjük a fehérjéhez, és óvatosan forgassuk össze. Szitáljuk a masszába a lisztet és a sütőport, majd ezt is forgassuk össze. A piskótakarikához töltsük a masszát egy 22 cm-es tortaformába és 170 fokon süssük 30 percig, tűpróbával ellenőrizzük. A piskótatekercshez egy gáztepsibe egyenletesen kenjük el (érdemes lisztezett sütőpapíron csinálni) a masszát, és 180 fokon süssük 15-20 percet, vagy ameddig aranybarna nem lesz, de ne legyen a széle már kemény, mert akkor nem fogjuk tudni felcsavarni.
3. A karikát fordítsük lisztezett sütőpapírra, és hagyjuk így kihűlni. A piskótatekercset hagyjuk hűlni 10 percet, majd lisztezzük meg a felületét, fordítsuk meg, és húzzuk le róla a papírt. Aztán fordítsuk vissza, tegyünk rá egy másik sütőpapírt, és így jó szorosan tekerjük fel a rövidebb oldalától, majd hagyjuk ezt is kihűlni. Ha kihűlt a karika, vegyük ki a formából és vágjuk félbe, ha pedig a tekercs is kihűlt, bontsuk ki, és ezt is a hosszabb oldalától vágjuk félbe, és az így kapott két kis tekercset kenjük meg eperlekvárral. Tegyük a két tekercset a fagyasztóba fél órára, hogy jól összeragadjon, majd vágjuk 1 cm vastag szeletekre.
4. Fogjunk egy 22 cm-es kapcsos tortakarikát (alja ne legyen), tegyük tálcára, majd tegyük bele a piskótakarika felét. Az oldalát szorosan rakjuk ki piskótatekercsekkel.
5. A krémhez a zselatinlapokat 5 percre áztassuk be, közben a túrót, a mascarponét, és a joghurtot elektromos habverővel jól keverjük össze. Adjuk hozzá a porcukrot, most még teljesen fel is fog olvadni. Adjuk hozzá a citrom héját és levét, majd jól keverjünk mindent össze. A zselatint nyomkodjuk ki, és 2 ek vízzel tegyük egy lábosba, és olvasszuk fel alacsony lángon. Keverjük a krémhez, majd verjük fel a habtejszínt (én növényit használtam), és a felét forgassuk a krémbe, majd keverjük bele az epret is.
6. Öntsük a krémet a torta közepébe, és egyengessük el, hogy mindenhova jusson. Erre halmozzuk a felvert tejszín másik felét, majd tegyük rá a piskótakarika tetejét.
7. Díszítsük a torta tetejér eperrel és porcukorral.
Ez egy igazi rusztikus torta, és annyira finom, nem lehet neki ellenállni. Tudom, hogy sok mostanában az epres recept, de már kezdenek a szép eprek megjelenni a boltban, szóval ennek sem tudok ellenállni (felmerül a kérdés, hogy minek tudok...). Na de jó sütögetést, és próbáljátok ki ezt is! :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése